Iš Kolyma.lt Wiki.
Peršokti į: navigacija, paiešką

Eufemizmas (graik. ευ + φήμη = „geras pasakymas“) – žodis ar žodžių grupė, vartojami vietoj žodžių, kuriuos eufemizmo vartotojas laiko nemaloniais, nepadoriais, įžeidžiančiais, bauginančiais ar atskleidžiančiais paslaptį.

Tai taip pat gali būti pakaitalas vardui, kuris laikomas tabu, t.y. kurio ištarti ar parašyti neleidžiama (pavyzdžiui, judėjų kultūroje – draudimas ištarti dievo Jahvės vardą), arba kuris atskleistų asmens tapatybę tuo atveju, jeigu pokalbį nugirstų kas nors neturintis tam teisės (pavyzdžiui, Lordo Voldemorto vardo slėpimas knygoje „Haris Poteris“).

Čia jau nebe eufemizmas, o paprasta dezinformacija – žemėlapis su tyčiniai klaidingais duomenimis.

Eufemizmus dažnai naudoja politikai, norėdami sušvelninti nemalonius pojūčius, kuriuos patirtų visuomenė, jeigu reiškiniai būtų įvardinti tikraisiais vardais (pavyzdžiui, žodžių „grubūs tardymo metodai“ naudojimas vietoj žodžio „kankinimai“) arba tyčia norėdami suklastoti faktus (pavyzdžiui, „Lietuva įstojo į SSRS“ vietoj „SSRS okupavo Lietuvą“).

Eufemizmų vartojimas plačiai paplitęs totalitariniuose režimuose, kurie bando nuslėpti savo blogus darbus, naudodami žodžius, pagražinančius realybę. Eufemizmai yra bolševikinėje Rusijoje naudoti terminai „darbo naujakurys“ (rus. трудпоселенец) vietoj „tremtinys“ ir „pataisos darbų lageris“ (rus. исправительно-трудовой лагерь) vietoj „priverčiamojo darbo lageris“, nacistinėje Vokietijoje naudotas terminas „galutinis sprendimas“ (vok. Endlosung) vietoj „žydų naikinimas“ ir pan. Eufemizmu taip pat laikytina bolševikinėje Rusijoje politiniams kaliniams skiriama bausmė „dešimt metų be teisės susirašinėti“, kuri iš tikrųjų reiškė mirties nuosprendį. Net ir Rusijos valstybės pavadinimas komunistų valdymo laikais – „Sovietinių Socialistinių Respublikų Sąjunga“ – yra eufemizmas, imtas vartoti siekiant sudaryti įspūdį, esą respublikos pačios susijungė ir sudarė šią valstybę.

Lietuvių kalboje vartojami žodžiai „blin“, „ant trijų raidžių“ ir pan. yra eufemizmai, pakeičiantys nepadorius rusiškus keiksmažodius.

Kai kurie eufemizmai laikui bėgant praranda savo eufemistinį atspalvį ir imami naudoti tiesiogine nusakomojo daikto ar reiškinio prasme, o vėliau patys tampa nepadoriais ir pakeičiami nauju eufemizmu. Pavyzdžiui, juodaodžiai JAV gyventojai XIX a. buvo vadinami „spalvotaisiais“ (angl. colored), vėliau toks šio žodžio vartojimas imtas laikyti įžeidžiančiu, jis buvo pakeistas eufemizmu – žodžiu „negras“ (angl. negro). XX a. 7 dešimtmetyje ir šis žodis tapo įžeidžiančiu, jis buvo pakeistas nauju eufemizmu „juodasis“ (angl. black). XXI amžiuje žodį „juodasis“ irgi imta laikyti nepadoriu, vietoj jo pradėtas vartoti eufemizmas „afro-amerikietis“ (angl. Afro-American, African American).

Žodžio „eufemizmas“ antonimas yra „disfemizmas“.