Iš Kolyma.lt Wiki.
Peršokti į: navigacija, paiešką
Kolyma (regionas)
Kolyma Russia.png
Apytikrės Kolymos regiono ribos
Yra teritorijoje: Rusija
Statusas: regionas (ne administracinis)
Wikimedia-commons-logo.png Vikitekoje: Ieškoti failų
Politinių kalinių kelias iš Lietuvos į Kolymą

Kolyma (rus. Колыма) – regionas Rusijoje, šiaurės rytų Sibire (Jakutijoje ir Magadano sr.), Kolymos ir gretimų upių baseinuose, kur sovietiniu laikotarpiu (daugiausia 1932-1954 m.) buvo masiškai kalinami žmonės. Kolymoje buvo įkurti lageriai, pasižymėję ypač sunkiomis darbo ir gyvenimo sąlygomis. Regiono centras – Magadanas.

1931 m. Kolymoje buvo įkurta organizacija „Dalstroj“ (rus. Дальстрой, pilnas pavadinimas - Главное управление строительства Дальнего Севера, nuo 1938 - NKVD žinioje), atsakinga už viso regiono plėtrą. Jos veiklos teritorija buvo nuolat plečiama, kol pagaliau 1941 m. pasiekė 2266000 km² plotą, apimantį dabartinę Magadano sritį, Čiukčiją ir rytinę Jakutijos dalį. 1951 teritorija padidinama iki 3 mln. kv. km, pridedant kai kurias Chabarovsko krašto ir Kamčiatkos srities dalis. Šioje teritorijoje „Dalstrojui“ buvo pavaldžios visos civilinės valdžios institucijos, įskaitant priverstinio darbo lagerių tinklą „Sevvostlag“ (rus. Северо-восточный исправительно-трудовой лагерь), kurio dėka Kolyma dabar žinomas kaip pats baisiausias stalininio represinio aparato regionas. Manoma, kad Kolymoje buvo kalinama apie 5 tūkst. Lietuvos gyventojų.

1953.03.18 „Dalstroj“ buvo perduotas SSRS Spalvotosios metalurgijos ministerijos žinion, o jo lageriai - Gulagui. Tų pačių metų rugsėjį šie lageriai buvo perduoti naujai sukurtai Šiaurės rytų pataisos darbų lagerių valdybai (rus. Управление Северо-восточных исправительно-трудовых лагерей, УСВИТЛаг). Nežiūrint į „Dalstrojaus“ valdybos ir lagerių perdavimą skirtingoms ministerijoms, tarp jų ir toliau liko tamprus ryšys - „Dalstrojaus“ viršininkas buvo taip pat ir USVITLago viršininkas.

Žemėlapiai

1745 m. 1955 m. 1967 m.
Vaizdai iš kosmoso (juos galima artinti ir tolinti pagal poreikį): Wikimapia, Google, Bing, Jandeks, GeoHack.

Nuotraukos

Papildoma informacija