Iš Kolyma.lt Wiki.
Peršokti į: navigacija, paiešką
Orotukanas
Statusas: miesto tipo gyvenvietė
Valstybė: Rusija
Regionas: Magadano sritis
Rajonas: Jagodnojės
Gyventojų: 785 (2020-01-01)[1]
Laiko juosta: UTC+11 (vasarą nesikeičia)
Nuo Vilniaus: 6222 km
Nuo Magadano: 305 km
Wikimedia-commons-logo.png Vikitekoje: Ieškoti failų

Orotukanas (rus. Оротукан, nenorminės formos Ортукан, Артукан, liet. t.p. Artukãnas) – miesto tipo gyvenvietė Magadano srities Jagodnojės rajone, dešiniajame Orotukano upės krante, prie Kolymos trasos.

Orotukanas įkurtas tarp 1932 ir 1936, kuriant „Dalstrojaus“ lagerių sistemą ir tiesiant Kolymos trasą. Jo pavadinimas kildinamas iš jakutų kalbos žodžio Өртөөһүн, reiškiančio nedidelį išdegintą miško ar pievos plotą.

Orotukanas ilgą laiką buvo svarbus aukso gavybos centras, jo apylinkėse veikė kelios aukso kasyklos. Dar prieš II pasaulinį karą čia buvo įkurta Kalnakasybos įrangos gamykla (Завод горного оборудования – ОЗГО), gaminęs kalnakasybos įranga visam Kolymos regionui. 1942 šioje gamykloje išlydytas pirmasis Kolymos plienas, vėliau imta gaminti ir šalčiui atsparius plieno lydinius.

Miesto tipo gyvenvietės statusas suteiktas 1953 m.

Šiuo metu čia veikia kelių aukso gavybos kompanijų ofisai, yra paštas, taupomojo banko skyrius, vidurinė mokykla, vaikų darželis, biblioteka, kino teatras, sporto ir muzikos mokyklos.

Lietuviai

XX a. 6–7 dešimtmečiais čia gyveno daug lietuvių, paleistų iš lagerių (daugiausia – „Dalstrojaus“ Šiaurės valdybos), kuriems nebuvo leista grįžti į Lietuvą.