Iš Kolyma.lt Wiki.
(Nukreipta iš Kaulų kelias)
Peršokti į: navigacija, paiešką

Kolymos trasa (rus. Колымская трасса) – automobilių kelias tarp Jakutsko ir Magadano. Ilgis 2032  km, iš kurių 1197 km eina per Jakutiją, o 835 – per Magadano sritį. Šio pavadinimo sinonimai – Kolymos traktas ir Kaulų kelias. Dabartinėje Rusijoje jis vadinamas federaliniu keliu „Kolyma“ (rus. Федеральная автомобильная дорога «Колыма») ir turi numerį R-504 (buv. M-56).

Kolymos keliai: raudona – Kolymos trasa, violetinė – Chandygos trasa, žalia – Tenkos trasa. Federalinis kelias R-504 eina per Ust-Nerą ir Debiną.

Istorija

Įkūrus Dalstrojų, jam be kita ko buvo iškeltas uždavinys nutiesti automobilių kelią iš Magadano į Ust-Nerą su atšaka iki Jakutsko. Šiam darbui buvo panaudoti Sevvostlago kaliniai. 1932 m. vasarą priduota naudojimui pirmieji 30 km kelio ir 90 km žiemkelio. Likusieji 1042 km iki Ust-Neros buvo tiesiami iki 1953 m. Atšaka, vedanti į Jakutską per Chandygos gyvenvietę (vadinamoji „Chandygos trasa“) pradėta tiesti 1941 m. pabaigoje.

Tiesiant kelią nuo sunkaus darbo, bado ir šalčio žuvo ne vienas tūkstantis kalinių. Daugelis jų buvo užkasti tiesiog po keliu arba šalia jo, dėl ko šis kelias ir gavo „kaulų kelio“ pravardę.

Kolymos-trasa-zenkliukas-1960s.jpg

Dabartinėje Rusijoje kelias gavo „magistralės“ statusą, tačiau šis apibrėžimas yra apgaulingas, kadangi tik nedidelė kelio atkarpa (200 km prie Magadano) yra asfaltuota, o daugelyje vietų jį galima įveikti tik padidinto pravažumo automobiliais.