Iš Kolyma.lt Wiki.
21:47, 19 spalio 2014 versija, sukurta Sigitas (Aptarimas | indėlis)
(skirt) ← Ankstesnė versija | Dabartinė versija (skirt) | Vėlesnė versija→ (skirt)
Peršokti į: navigacija, paiešką
„Lenos stulpai“ Jakutijos pietuose

Jakutija arba Sacha (jak. Саха Сирэ - „jakutų žemė“, rus. Якутия), oficialiai – Sachos Respublika (Jakutija) (jak. Саха Өрөспүүбүлүкэтэ, rus. Республика Саха (Якутия)) - jakutų tautos valstybinis politinis darinys (respublika), priklausantis Rusijai federacijos subjekto teisėmis. Yra Rusijos rytuose, Tolimųjų Rytų federalinės apygardos šiaurėje ir vakaruose, prie Laptevų ir Rytų Sibiro jūrų. Šiaurės rytuose ribojasi su Čiukčija, rytuose – su Magadano sritimi ir Chabarovsko kraštu, pietuose – su Amūro ir Čitos sritimis, pietvakariuose – su Irkutsko sritimi ir vakaruose – su Krasnojarsko kraštu. Administracinis centras – Jakutskas.

Rusijos imperijos laikais Jakutija tapo tremties, katorgos vieta. Ši tradicija buvo pratęsta ir sovietiniais metais – į Lenos deltos salas žmonės buvo tremiami, o Janos, Indigirkos ir Kolymos upių baseinuose kalinami lageriuose.

Geografija

Administracinis suskirstymas

Jakutija padalinta į 36 administracinius vienetus: 34 ulusus (rajono atitikmuo) ir 2 miestų savivaldybes. Ulusai savo ruožtu dalijami į miestiškuosius ir kaimiškuosius naslegus, kurių iš viso yra 365, iš jų 31 nacionalinis naslegas.

Žemėlapiai

Lietuviai

XIX amžiuje Jakutiją intensyviai tyrinėjo iš Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės bajorų kilęs geografas Jonas Čerskis, kurio vardu Jakutijoje pavadintas kalnagūbris ir gyvenvietė.

1941-1954 metais daug lietuvių buvo nutremta į įvairias Jakutijos vietas arba įkalinta ten įsteigtuose lageriuose.

Jakutske buvo siūloma pastatyti paminklą lietuvių kalinių ir tremtinių atminimui, tačiau tam pasipriešino Rusijos valdžia. 2006–10–10 šis paminklas buvo atidengtas Vilniuje, Aukų gatvėje prie buvusių KGB rūmų. Paminklo autoriai – skulptorius Jonas Jagėla ir architektas Algis Vyšniūnas. Tremtinių atminimas steloje pagerbtas keturiomis kalbomis – lietuvių, anglų, rusų ir jakutų. Jos kūrimą didžiąja dalimi finansavo Lietuvos Respublikos Vyriausybė.

Papildoma informacija