Iš Kolyma.lt Wiki.
19:09, 19 spalio 2014 versija, sukurta Sigitas (Aptarimas | indėlis)
(skirt) ← Ankstesnė versija | Dabartinė versija (skirt) | Vėlesnė versija→ (skirt)
Peršokti į: navigacija, paiešką
Jana
Tolimieji-Rytai-upes.png
Šiaurės rytų upių baseinai (Janos – violetinis)
Šalys: Rusija (Jakutija)
Ilgis: 872 km
Vid. debitas: 925 m³/s
Baseino plotas: 238 000 km²
Žiotys: Laptevų jūra
Wikimedia-commons-logo.png Vikitekoje: Ieškoti failų

Jana (rus. Яна, jak. Дьааҥы) – upė šiaurės Jakutijoje. Prasideda susiliejus Sartango ir Dulgalacho upėms, ištekančioms iš Verchojansko kalnyno. Teka plačiu slėniu; kertant Kularo kalnagūbrį slėnis susipaudžia, o vaga tampa slenkstėta. Toliau teka pelkėta Janos-Indigirkos žemuma ir įteka į Laptevų jūros Janos įlanką; sudaro 10 200 km² ploto deltą.

Svarbiausieji intakai:

  • kairieji - Bytantajus, Baky;
  • dešinieji - Adyčia, Oldžo, Abyrabytas.

Baseine yra apie 40 tūkst. ežerų. Maitinasi daugiausiai lietaus ir sniego tirpsmo vandeniu. Gegužės – rugpjūčio mėnesiais nunešama 90% metinio vandens kiekio. Vidutinis debitas ties Verchojansku – 150 m³/s, ties žiotimis – 1000 m³/s. Užšąla spalio – gegužės (žemupyje – birželio) mėnesiais. Laivuojama. Žvejyba. Svarbiausios prieplaukos – Verchojanskas, Batagajus, Ust-Kuiga, Nižnejanskas.

Janos baseino teritorija buvo perduota „Dalstrojaus“ valdymui 1941 m. Iš pradžių čia buvo įkurti Sevvostlago lageriniai punktai, vėliau – Janlagas.

Kita Jana

Dar viena Janos upė – 190 km ilgio su 8660 km² ploto baseinu – yra Magadano srities Olos rajone. Ji įteka į Ochotsko jūrą ties Tauisko ir Janos gyvenvietėmis, 80 km į vakarus nuo Magadano.