Iš Kolyma.lt Wiki.
Peršokti į: navigacija, paiešką

Dešimt metų be teisės susirašinėti (rus. десять лет без права переписки, desiat let bez prava perepiski) – mirties nuosprendžio formuluotė, naudota Rusijoje Stalino represijų metais.

Stalino represijų metais, sušaudžius suimtąjį, jo giminėms pranešdavo, kad suimtasis „nuteistas dešimties metų bausme be teisės susirašinėti“. Gavę tokią žinią, giminės metų metais laukdavo ir tikėdavosi, kad suimtasis grįš iš lagerio, nors iš tikrųjų jo jau nebūdavo gyvųjų tarpe.

Ši formuluotė turėjo dar vieną tikslą – nuslėpti mirties nuosprendžių gausą ir tikrąjį represijų mastą.

Pranešimo formuluotė „10 metų lagerio be teisės susirašinėti ir gauti siuntinius“ buvo oficialiai patvirtinta 1939 NKVD įsakymu. Nuo 1945 ši tvarka buvo pakeista – giminėms pranešdavo, esą „nuteistieji“ mirė įkalinimo įstaigoje. Prasidėjusi postalininė reabilitacija šią tvarką dar labiau įteisino – 1955 valdžios nurodymais prašytojams ir toliau buvo atsakinėjama, esą jų giminės mirę lageriuose, o metrikacijos įstaigos ėmė išdavinėti pažymas, kuriose ir mirties datos, ir vietos, ir priežastys buvo nurodomos klaidingai – taip, kaip KGB darbuotojams atrodė tinkama.